دان کامل گلدن فید پلاس

کاتالوگ دان کامل

 حاوی پیش ساز گلوکز GL-Part

مزایا:

 • تکنولوژی منحصر به فرد تولید با فرآیند ویژه بخاردهی هایژنایزر (به حداقل رسانی تخریب مواد مغذی حساس به حرارت و رطوبت)
 • بهبود ضریب تبدیل غذایی
 • بهبود رشد و توسعه دستگاه گوارش
 • کاهش قابلیت انتخاب دان توسط جوجه و افزایش میزان یکنواختی در گله
 • تنظیم فرمول دان پلت بر اساس اسیدهای آمینه قابل هضم (SID)
 • تعیین دقیق بالانس آنیون – کاتیون در دان پلت گلدن فید
 • کاهش میزان بار میکروبی و قارچی دان بدلیل استفاده از حرارت در فرآیند پلت سازی
 • کاهش حرارت متابولیکی تولیدی در بدن جوجه گوشتی و بهبود مدیریت در شرایط استرس گرمایی
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی
 • کاهش میزان اتلاف دان توسط جوجه
 • کاهش میزان گرد و غبار ناشی از توزیع دان در سالن
 • کاهش خطای تولید دان (خطای میکس، خطای کارگری و …)
 • تولید شده با فن آوری پخت سوپر کاندیشنر برای اولین بار در ایران
 • حاوی پیش ساز گلوکز
 • تنظیم شده بر اساس Ideal Amino Acid

توضیحات

تعریف دان کامل

دان کامل مجموعهای از مواد خوراکی، مواد معدنی، ویتامین ها، اسیدهای آمینه و افزودنی های غذایی (مانند آنزیم فیتاز، مولتی آنزیم، آنتی اکسیدان و توکسین بایندر و ...) میباشد که به‌صورت فرآوری شده در اندازه و شکل متفاوت (کرامبل، پلت و اکسترود) تهیه می‌گردد و می‌تواند تمامی نیازهای طیور گوشتی به مواد مغذی را تامین نموده و رشد مطلوبی حاصل نماید.

 

اهمیت بخاردهی غیرمستقیم ویژه در فرآیند تولید دان کامل گلدن‌فید به شکل پلت و کرامبل

- افزایش فیبر موثر دان پلت جهت بهبود قابلیت هضم در سیستم گوارشی طیور

- حفظ و نگهداری مواد مغذی محصول در تمامی مراحل پخت

- پخت مواد نشاسته‌ای بصورت ژلاتینی

- افزایش قابلیت هضم و جذب مواد مغذی خوراک به‌دلیل نوع تکنولوژی به‌کار گرفته شده در تولید دان پلت گلدن‌فید

- افزایش چشمگیرP.D.I (شاخص پایداری پلت)

- جلوگیری از تخریب ویتامین‌های گروه B در مراحل پخت دان پلت

- تولید دان با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تمام‌شده برای جوجه گوشتی

- امکان استفاده از افزودنی‌های حساس به حرارت در زمان تولید دان پلت

 Gelatinization Starch

عملکرد دان کامل گلدن فید در گله جوجه های گوشتی

در فرمولاسیون دان گلدن فید از کنسانتره استاندارد استفاده شده است و بر همین اساس تمام نیازهای تغذیه‌ای بدن پرنده در بالاترین کیفیت تامین شده است، تغذیه دان کامل گلدن‌فید به‌طور قابل قبولی سبب افزایش مصرف خوراک و بهبود افزایش وزن بدن نسبت به جیره‌های آردی می‌گردد. به‌دلیل پایین‌تر بودن سرعت مصرف جیره آردی، احتمال چسبندگی خوراک به نوک پرنده و افزایش زمان ماندگاری آن در دستگاه گوارش پرنده بیشتر می‌شود، استفاده از دان کامل گلدن‌فید می‌تواند میزان خوراک مصرفی را افزایش دهد. نتایج حاصل از استفاده از دان آماده گلدن فید نشان داده که می‌تواند باعث کاهش رشد سنگدان و افزایش رشد روده کوچک و بزرگ گردد و به علت اینکه خوراک پلت گلدن فید از قابلیت هضم بالاتری نسبت به خوراک آردی و حتی دان‌های پلت معمولی برخوردار است و می‌تواند با افزایش سطح مواد مغذی قابل هضم در روده و بهبود رشد دستگاه گوارش، سطوح جذبی وسیع‌تری را فراهم آورد. به‌دلیل فرمولاسیون دقیق و تکنولوژی پیشرفته بکار گرفته شده در تولید دان پلت گلدن‌فید تمام نیازهای بدن طیور گوشتی برای دستیابی به وزن مطلوب و اقتصادی بدون مصرف هرگونه منابع پروتئین حیوانی فراهم گردیده است استفاده از پروتئین‌های حیوانی در جیره غذایی طیور گوشتی نتایج بسیار متغیری به‌همراه داشته‌است زیرا از خصوصیات منابع پروتئین حیوانی مرغوب داشتن TVN کمتر از 80 و عاری بودن از میکروب‌های بیماری‌زا و آلودگی‌های قارچی می‌باشد. بعلاوه تغذیه دان گلدن‌فید در جوجه‌های گوشتی می تواند با افزایش جمعیت لاکتوباسیستهای (باکتری‌های مفید) و کاهش جمعیت ای‌کولای و سالمونلا (باکتری‌های مضر دستگاه گوارش) در روده کوچک و بزرگ باعث بهبود فعالیت دستگاه گوارش، کاهش تلفات ناشی از بیماری‌های متابولیکی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن گردد.

همانطور که قبلاً گفته شد دان پلت به صورت معنی داری موجب بهبود مصرف خوراک می شود، استفاده از خوراک پلت در مقايسه با خوراک آردي باعث بهبود قابلیت هضم دان، عدم تفکيک اجزاء جيره توسط پرنده، کاهش آلودگی های دان می شود که افزايش وزن بدن، بهبود ضريب تبديل و بهبود عملکرد پرنده را به همراه دارد. در این میان، اندازه ذرات دان نیز در عملکرد پرندگان مؤثر است. هرچه يکنواختي خوراک بيشتر باشد راحت تر توسط جوجه ها مصرف شده و امکان انتخاب اجزاء آن کاهش می یابد.

feed intake

 نتایج استفاده از سایزهای مختلف دان بر مصرف خوراک (و بازده اقتصادی رشد)در جوجه های گوشتی در 1-10 روزگی

 

مدیریت مصرف خوراک

مدیریت صحیح مصرف خوراک یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر عملکرد طیور می باشد؛ چنانچه در نمودار زیر قابل مشاهده است در 14 روزگی اختلاف معنی داری میان افزایش وزن بدن در پرندگان تغذیه شده با دان پلت یا دان آردی مشاهده می شود، همچنین اتلاف خوراک (یا Feed Wastage) در گروه تغذیه شده با دان گلدن فید سپاهان دانه به میزان چشمگیری نسبت به جوجه های تغذیه شده با دان آردی یا دان پلت کاهش یافته است(به ترتیب 5 درصد در مقابل 15 و 10 درصد) یکی از دلایل این کاهش اتلاف خوراک و افزایش متعادل روزانه وزن بدن، کیفیت مواد تشکیل دهنده دان گلدن فید می باشد که به شکل یکنواخت مواد مغذی مورد نیاز بدن طیور را تأمین می نماید(Nutritious & well-Balanced Feed). تعادل صحیح انرژی در یک خوراک NBF، استفاده از منابع با کیفیت و با قابلیت هضم بالای پروتئین و پروفایل مناسب اسیدهای آمینه موجب تقویت سیستم ایمنی و بهبود روند رشد و افزایش وزن بدن در جوجه های گوشتی می گردد ، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری و همچنین اسید لینولئیک بر اساس آخرین کاتالوگ نیاز نژاد راس (2014) موجب تضمین و حفظ این بهبود عملکرد تا انتهای دوره پرورش می شود.

استفاده از یک خوراک متعادل (NBF ) برای طیور چه نتایجی به همراه دارد؟

Increased productivity

تنظیم فرمولاسیون گلدن فید بر اساس الگوی اسیدهای آمینه ایده آل۱

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در علم تغذیه، مبنای جیره نویسی در طیور نیز با تغییرات بسیاری مواجه شده است. در روش های نوین، جیره نویسی با استفاده از معیارهای دقیق تر مانند اسید آمینه ایده آل و یا قابل هضم صورت می گیرد که علاوه بر تأمین احتیاجات بدن پرنده به طور کامل، نیاز به استفاده از منابع پروتئینی کمتری می باشد که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر مسائل زیست محیطی قابل توجه است. 

استفاده از یک خوراک متعادل (NBF) در طیور و تأثير عدم توازن اسيد های آمينه بر کاهش بازده پروتئین و استفاده از مواد مغذي موضوعي است كه بارها در تحقیقات مختلف مورد بررسي قرار گرفته است، نتايج تحقيقات انجام شده نشان داده كه اسيدهای آمينه مازاد كه در عدم توازن شركت مي كنند، باعث تحريك مسيرهاي كاتابوليسم اسيدهای آمينه شده و از اين رو تجزيه تمامي اسيدهای آمينه و در نتیجه افزایش ضايعات اسيدهای آمينه محدود كننده و در نهایت اتلاف خوراک (یا Feed Wastage) را به دنبال خواهد داشت. بر اساس روش نسبت هاي اسيدآمينه ايده آل، لیزین به عنوان اسید آمینه مبنا در نظر گرفته می شود و احتیاجات سایر اسیدهای آمینه بر اساس درصدی از نیاز لیزین، بیان می شود. با توجه به اینکه بیان احتیاجات اسیدآمینه بر اساس اسیدآمینه ایده آل تحت تاثیر عواملی مانند نژاد پرنده و سطح انرژی جیره قرار نمی گیرد، این روش به عنوان روشی مناسب برای برآورد و تعیین نیازهای اسیدهای آمینه مطرح می باشد. 

سطوح متعادل متیونین و لیزین بعنوان اولین اسیدهای آمینه محدود کننده بویژه در دوران ابتدایی رشد، نقش مهمی در جذب کلسیم، سنتز پروتئین و ساخت ماهیچه، تولید هورمون، آنزیم و آنتی بادی دارد. سطوح نا متعادل این اسیدهای آمینه ضروری منجر به کاهش پاسخ آنتی بادی و عملکرد سیستم ایمنی می شود.

تأثیر سطوح متعادل اسیدهای آمینه به ویژه ترئونین،تریپتوفان، آرژینین و لوسین در افزایش وزن بدن، افزایش وزن ماهیچه سینه، بهبود ضریب تبدیل غذایی، افزیش وزن ارگان های لنفوئیدی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی به اثبات رسیده است.

1. Ideal Amino acid

 

اثرات استفاده از پیش ساز گلوکز GL-Part در ترکیب دان گلدن فید

گلوکز یک منبع مهم انرژی برای موجودات زنده محسوب می شود از آنجا که خوراک های معمول ممکن است به طور کامل قادر به تأمین انرژی مورد نیاز بدن نباشند پرندگان در اثر هیپوگلیسمی به اختلالات متابولیکی ابتلا می یابند، بنابراین جهت پیشگیری از وقوع چنین اختلالاتی لازم است گلوکز خون در سطحی ایده آل حفظ گردد، در این میان یکی از بهترین گزینه ها جهت پیشگیری از وقوع این اختلالات استفاده از ترکیبات منبع انرژی نظیر پروپیلن گلایکول در خوراک می باشد.

پروپیلن گلایکول در کبد از طریق مسیر گلوکونئوژنز به گلوکز تبدیل می شود و با تغییر واکنش های متابولیسمی بدن و کاهش ترشح انسولین از تجمع اسیدهای چرب و تولید اجسام کتونی در کبد جلوگیری می کند.

استفاده از ترکیب پروپیلن گلایکول در ترکیب دان گلدن فید سبب بهبود تعادل انرژی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های متابولیکی نظیر کبد چرب در مرغ گوشتی می شود.

برخی از مزایای استفاده از پیش ساز گلوکز GL-Part در ترکیب خوراک کامل گلدن فید:

 • با تولید ATP در کبد موجب تأمین انرژی مورد نیاز بدن جوجه گوشتی می شود
 • کاهش سطوح اسید چرب و BHBA پلاسمای خون موجب پیشگیری از ابتلای پرنده به بیماری های متابولیک می شود
 • پروپیلن گلایکول قابلیت هضم بالا و سرعت تجزیه پذیری بالایی در دستگاه گوارش پرندگان دارد
 • با بهبود عملکرد سیستم ایمنی پرنده و جلوگیری از ابتلا به بیماری های متابولیک سبب کاهش هزینه های پرورش می شود.

GL PART

مدیریت گله جوجه های گوشتی – رعایت ساعات خاموشی

در هنگام استفاده از دان کامل در مقایسه با جیره آردی به دلیل افزایش مقدار مصرف خوراک و در نتیجه افزایش سرعت رشد احتمال ابتلا به بیماری‌های متابولیکی از جمله آسیت و سکته افزایش می‌یابد (به دلیل بالاتر بودن سرعت رشد سیستم ماهیچه‌ای در مقایسه با رشد اندام‌هایی مانند قلب)، بنابراین با اعمال سه روش مدیریت تغذیه می‌توان از بروز اینگونه بیماری‌ها و تلفات ناشی از آن جلوگیری کرد:

1- رقیق نمودن جیره غذایی (در زمان استفاده از دان کامل امکان پذیر نمی‌باشد)

2- کاهش میزان توزیع دان یا محدود نمودن مصرف خوراک (این روش نیز به دلیل کاهش راندمان انرژی در جوجه‌های گوشتی توصیه نمی‌شود)

3- استفاده از یک برنامه مدیریت نوری مناسب: این روش مدیریتی بسیار مطلوب تر از سایر روش‌ها می‌باشد و می‌تواند نتایج مطلوب‌تری به‌همراه داشته‌باشد. یکی از عوامل ایجادکننده بیماری‌های متابولیکی بالا بودن سرعت رشد است. بنابراین احتمال ابتلا به بیماری‌های متابولیکی (آسیت، سکته، فلجی و ...) در گله‌های تغذیه شده با دان کامل بیشتر از گله‌های تغذیه شده با دان آردی می‌باشد که خود ضرورت اعمال برنامه خاموشی جهت متعادل نمودن سرعت رشد اندام‌های نیازمند و اندام های پشتیبان را با یکدیگر اثبات می‌نماید

با اعمال محدودیت نوری در وهله اول میزان مصرف خوراک کاهش یافته و سرعت رشد متعادل‌تر می‌گردد، بدون اینکه جوجه فعالیتی داشته باشد یا راندمان انرژی کاهش یابد و در وهله دوم به‌دلیل ترشح برخی هورمون‌ها مانند ملاتونین که در تاریکی صورت می‌گیرد فشار خون سرخرگ ششی کاهش یافته و در نتیجه فشار وارده به بطن راست قلب کاهش می‌یابد و به‌دنبال آن میزان سکته و آسیت به شدت کم می‌شود، بنابراین قلب فرصت بیشتری برای رشد پیدا نموده و قابلیت خون‌رسانی کامل به تمامی اندام‌های بدن را کسب می‌نماید، علاوه بر این قلب مجبور به فعالیت بیش از حد نبوده و کمتر دچار نارسایی می‌گردد. به همین سبب میزان درگیری گله به آسیت با منشاء تغذیه‌ای و سندرم مرگ ناگهانی و نهایتاً درصد تلفات به طور چشمگیری کاهش خواهد‌یافت. همچنین تحقیقات نشان می‌دهند اعمال خاموشی در گله‌های جوجه گوشتی موجب ایجاد آرامش و کاهش تنش‌های محیطی طی دوره پرورش می‌گردد که خود باعث تقویت سیستم ایمنی بدن جوجه خواهد شد.