مکمل های غنی شده ویتامینی و معدنی گوساله های پرواری

 

مزایا :

  • تأمین کننده تمامی احتیاجات مواد معدنی و ویتامینی حیوان
  • کاهش وقوع اختلالات متابولیکی از جمله اسیدوز
  • بهبود توازن نیتروژن بدن
  • بهبود چشمگیر بازده خوراک مصرفی وضریب تبدیل
  • تقویت سیستم ایمنی
  • بهبود پوشش بدن و حفظ سلامت بافت سم

 

 

 

   

توضیحات


مقدمه

تولید اقتصادی گوشت قرمز نیازمند به روز کردن احتیاجات دام و به کارگیری فن آوری های جدید برای مدیریت مؤثر هزینه های پرورش است. جیره بیش از 70 درصد هزینه های مربوط به سیستم های پروار بندی را به خود اختصاص می دهد، بنابراین مهمترین مسئله در سودآوری محسوب می شود. فرمولاسیون جیره تأثیر به سزایی بر بهبود ضریب تبدیل و بهینه کردن تولید گوشت در روند پرورش دام های پرواری دارد. تغذیه مطلوب ریز مغذی ها به خصوص مواد معدنی و ویتامین ها در بهینه کردن پاسخ ایمنی، افزایش وزن روزانه و عملکرد تولید مثلی بسیار حیاتی می باشند. علائم بالینی کمبود مواد معدنی و ویتامین ها ممکن است تنها پس از اینکه وضعیت آن ها به زیر سطح آستانه رسید مشاهده شوند و این زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی دارای آسیب شده است.

شکل1 - تأثیر کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بر عملکرد گاوهای پرواری

 

 افزودنی ها و ویتامین های ویژه در مکمل های غنی شده گوساله های پرواری می توانند بهبود بازده خوراک و سلامت گوساله های پرواری را تضمین کرده و لذا تأثیر این مکمل ها بر ضریب تبدیل محسوس خواهند بود.

 

 

فرآیند تولید مکمل های گلدن ساپ

 

فرمولاسیون

فرمولاسیون مکمل‌ها مطابق با احتیاجات دام (بسته به نوع و وضعیت فیزیولوژیک دام، شرایط آب و هوایی منطقه پرورشی، میزان تولید و سیستم‌های پرورشی) توسط متخصصین تغذیه دام و در قالب تیم تحقیق و توسعه بر اساس اطلاعات روز دنیا انجام می‌گیرد.

انتخاب مواد اولیه 

در ساخت مکمل‌ها از باکیفیت ترین مواد اولیه با بالاترین زیست فراهمی وکم‌ترین ناخالصی‌ها (خصوصاً عناصر سنگین) استفاده می-گردد. استفاده از برند‌های معتبر در تهیه مواد اولیه و انتخاب کریرهای مناسب (از نظر اندازه ذرات و ناخالصی‌ها) از مهم‌ترین الزامات در تولید مکمل‌های دامی می باشد.

کنترل کیفی

گروه بین‌المللی سپاهان دانه پارسیان با بهره‌مندی از آزمایشگاه‌های تخصصی و پیشرفته امکان کنترل کیفی مواد اولیه و محصولات را پیش از عرضه به بازار فراهم می سازد. این مجموعه آزمایشگاهی با دارا بودن نیروهای متخصص و دستگاه های پیشرفته و همچنین تکیه بر استانداردهای سيستم مديريت كيفيت و ISO/IEC 17025 قادر است کلیه مواد اولیه را پیش از استفاده در محصولات مورد تجزیه شیمیایی قرار دهد تا در صورت مطابقت با الزامات سازمان های غذا و دارو، استاندارد و دامپزشکی در محصولات مورد استفاده قرار گیرند.

مقادیر و غلظت ویتامین‌ها با استفاده از روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا ( HPLC۱) انجام می‌شود که اساس آن جداسازی با استفاده از سرعت متفاوت حرکت مولکول‌ها در محیط یکسان و با فشار ثابت است.

به منظور تعیین غلظت فلزات سنگین موجود در مواد اولیه معدنی، کریر ها و مکمل ها از دستگاه جذب اتمی۲ استفاده می شود. استفاده از این روش در اندازه گیری عناصر امروزه یک روش پذیرفته شده در سراسر دنیا می باشد که نتایج آن از دقت و صحت بالایی برخوردار است. این روش علاوه بر قابلیت اندازه گیری غلظت عناصر سنگین می تواند غلظت سایر عناصر معمول نظیر کلسیم، سدیم، منیزیم، مس، آهن، روی، کروم، کبالت، سدیم و منگنز و غیره را تعیین کند.

[1] High-Performance Liquid Chromatography
[2]Atomic Absorption Spectroscopy

کنترل کیفی با استفاده از دستگاه جذب اتمی 

golden sup livestock - atomatic absorbtion quality control

 

کنترل کیفی با استفاده از دستگاه HPLC

golden sup livestock - HPLC quality control

ذخیره مواد اولیه

golden sup livestock - storage row material

به منظور جلوگیری از افت مواد مغذی موجود در مواد اولیه، ذخیرهسازی و نگهداری آنها پس از تأیید واحد کنترل کیفیت بر اساس آخرین الزامات عملیات صحیح تولید (GMP) و در شرایط کاملاً کنترل شده صورت می‌گیرد. 

فرآیند تولید

golden sup livestock - production workflow

وزن‌کشی اقلام خوراکی توسط سیستم کاملاً اتوماتیک میکرودوزینگ صورت می‌گیرد. ترکیب مواد پس از میکس اولیه توسط میکرومیکسرهای مجهز و یکنواختی بهینه به حجم رسانیده می‌شود. در نهایت مکمل مورد نظر با توزین دقیق به صورت کاملاً استاندارد بسته بندی می‌شوند.

آزمون نهایی

مکمل‌های تولید شده بعد از آزمایشات کنترل کیفی نهایی و دارا بودن الزامات محصول مطابق طرح کیفیت مجوز عرضه به مصرفکننده را اخذ می‌کنند.