مکمل های بِیسیک

مزایای استفاده از مکمل ویتامینی و معدنی بِیسیک بر دام ها:

  • تقویت سیستم ایمنی
  • بهبود عملکرد تولید مثلی 
  • کاهش حذف های اجباری در گله
  • کاهش وقوع بیماری های متابولیک و عفونی
  • بهبود بازده خوراک مصرفی

 

 

 

 

 

توضیحات

مقدمه

امروزه استفاده از مکمل های معدنی و ویتامینی در جیره برای حفظ عملکرد تولید و افزایش بهره وری گله اجتناب ناپذیر است و حذف این ریز مغذی ها به منظور اقتصادی کردن جیره در دراز مدت می تواند نه تنها عمر اقتصادی حیوان را کاهش دهد بلکه بهره وری را از طریق کاهش عملکرد تولید مثلی، سیستم ایمنی و تولید شیر تحت تأثیر قرار خواهد داد. مواد ویتامینی خالص مورد استفاده در مکمل بیسیک مستقیماً از منابع معتبر اروپایی تهیه می شوند. همچنین کلیه مواد مورد استفاده در مکمل معدنی بیسیک نیز از منابع معدنی با کمترین ناخالصی و بالاترین زیست فراهمی تهیه شده اند. کلیه اقلام مورد استفاده به صورت دوره ای در آزمایشگاه های تخصصی سپاهان دانه کنترل کیفی می شوند. مواد رقیق کننده استاندارد همراه با سایر اقلام با سامانه های تمام اتوماتیک توزین و به صورت کاملاً یکنواخت مخلوط می شوند.

گروه بین‌المللی سپاهان دانه پارسیان با دارا بودن بزرگترین مجموعه کارخانجات تولید مکمل های دامی و بهره مندی از تکنولوژی‌های پیشرفته توزین و میکس، تیم های تحقیق و توسعه متخصص و آزمایشگاه های مجهز و پیشرفته، تولیدکننده انواع مکمل‌های غذایی برای گروه های مختلف دامی با برند گلدن ساپ می‌باشد.

 


نیاز به مکمل‌های غذایی

 شکل 1- تغذیه بهینه ویتامین ها برای دام های مختلف تحت شرایط تولید تجاری

نقش انواع ویتامین و مواد معدنی در دام ها

 

فرآیند تولید مکمل های گلدن ساپ

 

فرمولاسیون

فرمولاسیون مکمل‌ها مطابق با احتیاجات دام (بسته به نوع و وضعیت فیزیولوژیک دام، شرایط آب و هوایی منطقه پرورشی، میزان تولید و سیستم‌های پرورشی) توسط متخصصین تغذیه دام و در قالب تیم تحقیق و توسعه بر اساس اطلاعات روز دنیا انجام می‌گیرد.

انتخاب مواد اولیه 

در ساخت مکمل‌ها از باکیفیت ترین مواد اولیه با بالاترین زیست فراهمی وکم‌ترین ناخالصی‌ها (خصوصاً عناصر سنگین) استفاده می-گردد. استفاده از برند‌های معتبر در تهیه مواد اولیه و انتخاب کریرهای مناسب (از نظر اندازه ذرات و ناخالصی‌ها) از مهم‌ترین الزامات در تولید مکمل‌های دامی می باشد.

کنترل کیفی

گروه بین‌المللی سپاهان دانه پارسیان با بهره‌مندی از آزمایشگاه‌های تخصصی و پیشرفته امکان کنترل کیفی مواد اولیه و محصولات را پیش از عرضه به بازار فراهم می سازد. این مجموعه آزمایشگاهی با دارا بودن نیروهای متخصص و دستگاه های پیشرفته و همچنین تکیه بر استانداردهای سيستم مديريت كيفيت و ISO/IEC 17025 قادر است کلیه مواد اولیه را پیش از استفاده در محصولات مورد تجزیه شیمیایی قرار دهد تا در صورت مطابقت با الزامات سازمان های غذا و دارو، استاندارد و دامپزشکی در محصولات مورد استفاده قرار گیرند.

مقادیر و غلظت ویتامین‌ها با استفاده از روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا ( HPLC۱) انجام می‌شود که اساس آن جداسازی با استفاده از سرعت متفاوت حرکت مولکول‌ها در محیط یکسان و با فشار ثابت است.

به منظور تعیین غلظت فلزات سنگین موجود در مواد اولیه معدنی، کریر ها و مکمل ها از دستگاه جذب اتمی۲ استفاده می شود. استفاده از این روش در اندازه گیری عناصر امروزه یک روش پذیرفته شده در سراسر دنیا می باشد که نتایج آن از دقت و صحت بالایی برخوردار است. این روش علاوه بر قابلیت اندازه گیری غلظت عناصر سنگین می تواند غلظت سایر عناصر معمول نظیر کلسیم، سدیم، منیزیم، مس، آهن، روی، کروم، کبالت، سدیم و منگنز و غیره را تعیین کند.

[1] High-Performance Liquid Chromatography
[2]Atomic Absorption Spectroscopy

کنترل کیفی با استفاده از دستگاه جذب اتمی 

golden sup livestock - atomatic absorbtion quality control

 

کنترل کیفی با استفاده از دستگاه HPLC

golden sup livestock - HPLC quality control

ذخیره مواد اولیه

golden sup livestock - storage row material

به منظور جلوگیری از افت مواد مغذی موجود در مواد اولیه، ذخیرهسازی و نگهداری آنها پس از تأیید واحد کنترل کیفیت بر اساس آخرین الزامات عملیات صحیح تولید (GMP) و در شرایط کاملاً کنترل شده صورت می‌گیرد. 

فرآیند تولید

golden sup livestock - production workflow

وزن‌کشی اقلام خوراکی توسط سیستم کاملاً اتوماتیک میکرودوزینگ صورت می‌گیرد. ترکیب مواد پس از میکس اولیه توسط میکرومیکسرهای مجهز و یکنواختی بهینه به حجم رسانیده می‌شود. در نهایت مکمل مورد نظر با توزین دقیق به صورت کاملاً استاندارد بسته بندی می‌شوند.

آزمون نهایی

مکمل‌های تولید شده بعد از آزمایشات کنترل کیفی نهایی و دارا بودن الزامات محصول مطابق طرح کیفیت مجوز عرضه به مصرفکننده را اخذ می‌کنند.